Kim jestem?

Cześć! Nazywam się Arek Gmurczyk. Kandyduję do Sejmu.

Arek Gmurczyk młody z Płocka do Sejmu
Arek Gmurczyk z Płocka do Sejmu. Polityka może być inna.

Mam 37 lat i jestem płocczaninem, miejskim aktywistą i społecznikiem walczącym na rzecz praw mieszkańców  oraz miasta zdrowszego i bardziej przyjaznego życiu.

Pomimo, że nigdy nigdzie nie kandydowałem od 12 lat organizuję inicjatywy i projekty angażujące obywateli w życie regionu i miasta w które wierzę i kocham, nie tylko przed wyborami. Jakoś tak mam, że nigdy nie potrafiłem usiedzieć bezczynnie zbyt długo w miejscu.

Byłem nominowany m.in do tytułów Płocczanina Roku i organizatora wydarzenia roku w plebiscycie „Z Tumskiego Wzgórza”. 

Jestem mężem, ojcem dwóch wspaniałych synów, fotografem i właścicielem agencji fotograficznej. Zdecydowanie mam co robić. Dlaczego więc polityka? Niżej znajdziesz odpowiedź.

Z synami
Z synami

Po ukończeniu lokalnego Zespołu Szkół Ochrony Środowiska wyjechałem na Wyspy Brytyjskie poznając kultury całego świata, co dość mocno ukształtowało moją osobowość. Żeby nie było tak słodko, to dodam tylko, że oprócz „poznawania” przez cały ten czas pracowałem tam ciężko fizycznie, jak to „dobry Polak” Z taczkami, pilnując po nocach marketów i zmywając gary w restauracjach. Wiem co to ciężka praca po kilkanaście godzin na dobę. Co prawda pod koniec moich wojaży dostałem propozycję pięknego awansu, gwarantującego mi być może dostatnie życie, jednak tęsknota do rodzinnego miasta, rodziny i przyjaciół zwyciężyła. Nie żałuję, choć zdecydowanie tu trudniej.

Po powrocie do kraju zająłem się działalnością społeczną. Nigdy nie potrafiłem tylko pracować.

Pragnę czystego powietrza w Płocku i okolicach. Organizowałem protesty przeciwko niepokojącym praktykom rafinerii PKN Orlen, nagłaśniając ważny problem zanieczyszczenia powietrza i zwiększając świadomość na ten temat wśród mieszkańców naszego miasta. Pierwszy z protestów zorganizowałem 12 lat temu. Największy jaki udało nam się doprowadzić do skutku był w 2016r. Czy coś dały? Świadomość istnienia problemu. Od niej najczęściej wszystko się zaczyna.

Październik 2016. Płocczanie ponownie protestują przeciwko PKN Orlen
Październik 2016. Płocczanie ponownie protestują przeciwko PKN Orlen

Akcją #płockBEZplastiku doprowadziłem do ograniczenia jednorazowego plastiku w płockim urzędzie miasta i podległych mu jednostkach miejskich. Rozpropagowałem akcję „Polska bez plastiku”, dzięki której również inne polskie miasta ograniczyły zużycie jednorazowych śmieci. 

Płock bez plastiku! Udało się również w innych miastach
Płock bez plastiku! Udało się również w innych miastach

Organizuję protesty na rzecz powstrzymania nieodpowiedzialnych miejskich wycinek drzew #stopBETONOZIE. Tylko w tym roku wspólnie z przyjaciółmi uratowaliśmy 74 drzewa przy głównych ulicach w Płocku, który jest na jednym z ostatnich miejsc pod względem zieleni wśród miast na prawach powiatu.

Pikieta przeciwko wycince drzew w Alei Kilińskiego. Uratowaliśmy nią 37 pięknych drzew!
Pikieta przeciwko wycince drzew w Alei Kilińskiego w Płocku. Uratowaliśmy nią 37 pięknych drzew!

Jestem animatorem kultury, działaczem płockich stowarzyszeń kulturalnych i organizacji społecznych. W 2008r. z przyjaciółmi założyłem Płocką Grupę Fotograficzną, jedno z największych lokalnych stowarzyszeń kulturalnych, które prowadziłem przez blisko 10 lat. Piękny czas, piękne wspomnienia. Niezliczona ilość wyjątkowych, nie tylko fotograficznych inicjatyw angażujących mieszkańców regionu.

2012 rok. Płock obok Nowego Jorku czy Dubaju, na mapie największego na świecie spacer fotograficznego Worldwide Photo Walk
2012 rok. Płock obok Nowego Jorku czy Dubaju, na mapie największego na świecie spaceru fotograficznego Worldwide Photo Walk!

Jestem współzałożycielem i przewodniczącym płockiego koła Partia Zieloni walczącego o zdrowsze i bardziej przyjazne życiu miasto, koordynatorem okręgu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Interesują mnie zagadnienia praw człowieka i zwierząt, zrównoważonego rozwoju miasta i tematyka kryzysu klimatycznego. W kręgu moich zainteresowań są również śmieci, gospodarka odpadami, odnawialne źródła energii i transport publiczny. Organizowałem płockie rowerowe masy krytyczne. Dużo jeżdżę na rowerze i hulajnodze.

Jako prelegent Zielonego Letniego Uniwersytetu
Jako prelegent Zielonego Letniego Uniwersytetu „Jak rozwijać zielone miasta w konserwatywno-nacjonalistycznym regionie/kraju?”

Zajmuję się ochroną przyrody ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zieleni miejskiej, z zainteresowaniem śledzę zjawisko Zero Waste.  

Kocham wieś skąd pochodzą moi dziadkowie, z pasją prowadzę niewielki ogródek pod blokiem. 

Propaguję działania na rzecz idei miasta obywatelskiego. Uczestniczę w działaniach opozycji demokratycznej, wspierając wydarzenia organizowane przez „uliczną opozycję” na rzecz demokracji i praw człowieka. Wierzę w ludzi.

Z Janiną Ochojską-moją idolką
Z Janiną Ochojską-moją idolką

Moją szkołą charakteru był sport, który nauczył mnie determinacji w dążeniu do celu, wytrwałości i pozwolił uwierzyć, że ‘niemożliwe’ jest często tylko kwestią czasu i chęci. Od ponad 20 lat biegam i swoją działalnością propaguję zdrowy tryb życia. 

Byłem dwukrotnym reprezentantem polski na Międzynarodowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce, niedoszłym mistrzem Polski w biegach przeszkodowych, uczestnikiem ekstremalnych rywalizacji sportowych takich jak bieg na najwyższy wieżowiec Rondo 1 czy najtrudniejszy wyścig górskich na Kasprowy Wierch przy okazji którego udało mi się zebrać fundusze na wymarzony wyjazd dzieci z płockiego domu dziecka w góry #poMARZENIA

Jestem maratończykiem, uczestnikiem wyprawy rowerowej dookoła Islandii, krainy czterech żywiołów. Od kilku lat biegam z niewidomym Maćkiem a nasz rekord życiowy na 10 km w warszawskim Biegu Niepodległości wynosi 51min 29sek! 

Arek Gmurczyk i MAciek Kapczyński na mecie warszawskiego Biegu Niepodległości
Z moim kumplem Maćkiem Kapczyńskim, na mecie warszawskiego Biegu Niepodległości

Tuż przed wydaniem pierwszego legalnego albumy odszedłem z zespołu Jeden Osiem L gdzie próbowałem „śpiewać” ale może to i lepiej, że już nie próbuję. Nadal jednak muzyka jest ogromną częścią mojego życia, telewizor może dla mnie nie istnieć.

Zawodowo fotografuję ludzi poznając w ten sposób ich wyjątkowe historie. Lubię patrzeć ale i słuchać. W moim portfolio fotograficznym posiadam liczne publikacje o tematyce sportowej. Współpracowałem z prestiżowymi magazynami sportowymi i największymi na świecie firmami produkującymi odzież sportową. Relacjonowałem największe polskie koncerty i festiwale, różnego rodzaju imprezy kulturalne i najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, z pokładu amfibii wielką powódź w 2011 roku. Trudne tematy zawsze były dla mnie tym, co sprawiało mi największe wyzwanie, które za wszelką ceną próbowałem zrealizować.

Szerszemu gronu odbiorców dałem się również poznać dzięki zauważeniu moich fotografii i zaproszeniu mnie do udziału w programach śniadaniowych ogólnopolskich stacji telewizyjnych jak i w programie Ugotowani TVN gdzie reprezentowałem Płock a przed kamerą miałem możliwość wrócić do jednej z zapomnianych pasji-gotowania. Uwielbiam jeść!

Przygoda z TV

Polityka nigdy mnie nie interesowała. Zawsze uczestniczyłem w wyborach wybierając tak zwane mniejsze zło, jednak czara się przelała. Chcę zmian, dlatego rozpoczynam walkę polityczną, choć to trudna i niewdzięczna droga. Wierzę, że polityka może być inna i to właśnie młodzi mogą ją odmienić! Chcesz zmian? Bądź zmianą! Czy zrobi to ktoś za nas?

Wierzę również, że dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili.

Kandyduję, ponieważ nie zgadzam się na to jakim oddychamy w Polsce a przede wszystkim w Płocku powietrzem!

Ponieważ nie zgadzam się na to ilu płocczan i mieszkańców naszego regionu umiera na raka, że mamy bardzo złe statystyki zachorowalności a pomimo to musimy leczyć się w Warszawie a nie w Płocku gdzie powinniśmy mieć specjalistyczną klinikę onkologiczną!

Kandyduję, ponieważ nie zgadzam się na rujnowanie przyrody i systemu prawnego państwa przez kolejne rządy. 

Na niszczenie służby zdrowia przez PiS!

Walczę o mandat ponieważ nie zgadzam się marazm i bezskuteczne działania rządzących  w sprawie połączeń kolejowych i autobusowych na północnym Mazowszu w tym w sprawie kolei Płock-Warszawa.

To właśnie w Sejmie tworzy się prawo oraz kontroluje rząd. 

Czy tego chcemy czy to nie to polityka decyduje o tym:

-jakim powietrzem oddychamy

-jaką wodę pijemy

-jakie podatki płacimy 

-jaką mamy służbę zdrowia

-czy w jakich szkołach się uczymy i czego tam się uczymy

To wszystko możemy zmienić jedynie przy urnie wyborczej 13 października!

Po kilkunastu latach mojej działalności zdecydowałem się startować w wyborach, aby mieć możliwość wpływu na politykę. Wymagam ale i daję od siebie.

Jako maratończyk nie bojący się ciężkiej pracy angażujący się w nią maksymalnie, obiecuję tak samo mocno walczyć o Płock, cały nasz region i zdrowszą, bardziej zieloną Polskę w Sejmie.

Dla Ciebie, dla Twoich dzieci i wnuków.

13 października proszę o głos na Gmurczyka! 

Jestem stąd. Czas na świeżość, bo #KlimatNaZmianę

Sprawdź o co będę walczył w Sejmie

3 KOMENTARZE
 • Anka
  Odpowiedz

  Trzymam kciuki , powodzenia bo jak nie Ty to kto ?

 • Krystyna
  Odpowiedz

  Do tańca i do różańca jest ten facet ?, nie zawiedziemy się na nim ?. Takich aktywnych i pomysłowych ludzi nam potrzeba w sejmie ?

 • Jacek
  Odpowiedz

  Masz mój głos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.